Historie kapely

31. května 2006 v 21:33 | Travis |  Historie
Historie skupiny Rammstein

Založení německé kapely Rammstein hrající kombinaci alternativního heavy metalu, industriálního rocku a mechanického technorytmu (zkráceně Industrial Metal) se dá datovat na přelomu roků 1993/1994. K zakladatelům patří kytarista Richard Kruspe- Bernstein, bubeník Christopher "Doom" Schneider a baskytarista Oliver Riedel. Jako čtvrtý se k nim přidal zpěvák Till Lindemann. Roku 1993 odlétá Richard Kruspe, Till Lindemann a Oliver Riedel do USA, rozhodli se tam nedělat americkou hudbu ale naopak si zakládat na svých německých kořenech a pokusit se trošku prorazit, po nějaké době se vrací ale zpět. Na začátku roku 1994 vyhráli v Berlíně zápis na hudební soutěži a mohli si tak nahrát čtyř-trackový demosnímek v profesionálním studiu,který tehdy obsahoval skladby (Rammstein, Weises Fleisch, Matrose-dnes Seemann a Das Alte leid, tehdy jako Hallo,Hallo). Ke kapele se hned poté přidává druhý kytarista Paul Landers a jako poslední klávesista Christian "Flake" Lorenz, kterého Paul nějakou dobu přemlouval aby do kapely vstoupil, protože je "Flake" ze začátku považoval za nudné. Zbývalo vymyslet jediné a to název.

Jsou dvě možnosti, jak přesně vznikl, každopádně za název vděčíme malé německé vesničce Ramstein, kde měla svoji základnu americká armáda. 28. srpna 1988 se tam pořádal den otevřených dveří, který navštívilo na třistatisíc lidí a součástí byla letecká přehlídka, při které se ale stalo neštěstí, když došlo ke kolizi tří strojů a jeden z nich se zřítil přímo do masy lidí. Neštěstí si vyžádalo 70 lidských životů a mnoho dalších zůstalo raněných. Tehdy ještě bezejmenná skupina napsala o tragédii skladbu a známí kolem nich je začali titulovat Ramstein. Kapela aby se odlišila, přidala jedno "M" navíc a název který by se dal přeložit jako "kamenné beranidlo" byl na světě. Richard Kruspe však tvrdí, že název měl vymyšlený již kolem roku 1988 ještě před něstěstím i se dvěma M.

První demokazetu, kterou nahráli obsahovala stejné skladby jako čtyř-trackový demosnímek a navíc skladby "Schwarzes Glas" a "Feuerräder". První album nahrávali Rammstein na začátku roku 1995 ve švédském Stockholmu, ve studiích firmy Polar-Studio, pod dohledem producenta Jakoba Hellnera, který je znám spoluprací se švédskou kapelou Clawfinger. 24.9.1995 vyšlo debutové album s názvem "Herzeleid", které podporoval singl "Du riechst so gut" a první videoklip. Již tenkrát se začaloo kapele mluvit jako o fašisticky orientované. Kapela se začala bránit, že politické dění jde zcela mimo ně a že se do ní ostatní navážejí jen proto, že jsou Němci. V říjnu 1995 vyrážejí na turné a v listopadu 1995 se představují tehdy i v pražském Edenu jako předkapela švédských Clawfinger. Na konci roku při šňůře v Německu už dokonce vystupují jako hlavní hvězdy večera, zaujímají především svojí pyrotechnickou show kterou připravuje zpěvák-pyrotechnik vlastnící certifikát Till Lindemann a sladěnými kostýmy. Z alba ještě pochází singl "Seemann". V srpnu 1996 zařadil režisér David Lynch jejich skladby "Heirate Mich" a "Rammstein" na soundtrack k filmu Lost Hihgway, po boku Marilyna Mansona, Davida Bowieho a jiných. 27.září 1996 odehráli již svůj stý koncert v berlínské aréně zvaný "100 Jahre Rammstein". 1. října proběhla premiéra videoklipu "Rammstein", který je sestříhán záběry z filmu "LH" a stého koncertu kapely.

Koncem roku 1996 odjíždí sextet na Maltu připravovat druhou desku. 1.dubna 1997 vychází singl "Engel" z připravované druhé desky se skvělým klipem a 23. května singl "Engel Fan Edition". Samotné album vychází 22. srpna 1997 s názvem "Sehnsucht", které později získává 2 platinové desky. 18.listopadu vychází snad nejslavnější skladba od kapely, singl "Du hast" s remixem od kapely Clawfinger. Následují turné po Americe a západní Evropě, vychází singly "Das Modell" a "Stripped", původně od kapel Kraftwerk a Depeche Mode, dále singl "Du riechst so gut 98" s novým videoklipem a 19. června 1998 singlová kolekce"Original Single Kollektion".

23. srpna 1998 bylo v Parkbuhne Wuhlheide u Berlína natočeno vystoupení "Live Aus Berlin" jež pak vyšlo jako živé cédečko 31.srpna 1999,po čtvrt roce vyšel i záznam tohoto koncertu na DVD a vyšli i dvě verze VHS. V roce 1999 je ale proslavuje singl "Du Hast" z desky "Sehnsucht",který byl zařazen na soundtrack k tehdy prvnímu dílu filmové trilogie The Matrix . Od května 2000 začali připravovat v Jižní Francii svoji 3. desku , kterou pak ještě dokončovali v belgickém studiu Galaxy Studios. 12. února vychází první singl k novému albu s názvem "Sonne" a 2. dubna 2001 vychází album "Mutter".Jako druhý singl z desky byla zvolena skladba"Links 234" se skvělým animovaným videoklipem.V červnu 2001 rozjeli menší "Mutter tour" po Evropě a 12. června se jako předskokani AC/DC představili i na Strahově.Od konce června do začátku srpna byli na turné po USA s malými zastavkámi v Kanadě a Mexiku.10.září 2001 vyšel třetí singl "Ich will",který doprovázel jeden z nejlepších videoklipů kapely.Od 22.září se pak až do konce října opět vrátili do spojených států na"Pledge of Allegiance Tour".Přesně o pět měsíců později se Rammstein 12.11.2001 vrátili do Prahy aby v tehdější Paegas Aréně zahráli svůj vlastní koncert plný pyrotechnickým efektů a dokončili tak Evropskou tour,která skončila 15.prosince ve Španělsku.

25. února 2002 vychází čtvrtý singl "Mutter" s pochmurným videoklipem.12. března 2002 vychází soundtrack k filmu Resident Evil,kde mají Rammstein zastoupenou mimoalbovou skladbu "Halleluja" a v srpnu pak k filmu xXx skladba "Feuer Frei !".Od 14.května do 1.září pak s přestávkami odehrávají jediné koncerty v roce 2002 po Evropě a festivalech.14.října 2002 vychází poslední singl z desky Mutter "Feuer Frei !".Poté si kapela dala menší pauzu a zárověn tak v roce 2003 neodehrála jediný koncert.1. prosince 2003 vychází jejich druhé DVD s názvem "Lichtspielhaus",které obsahuje všechny jejich dosavadní videoklipy,natáčení klipů a ukázky z různých koncertů.V prosinci měl v Německu premiéru film "Tučňák Amundsen",ve kterém si zahrál roli padoucha Till Lindemann na dvd pak vyšel zhruba o rok později.

Na přelomu roků 2003/04 se Rammstein uchylují do hor Jižního Španělska kde začínají připravovat materiál pro další studiovou desku,bicí se točí ve švédském Stockholmu.26. července vydávají v Německu,Rakousku aŠvýcarsku první singl s názvem"Mein Teil" k nové desce, která pak vychází 27. září 2004 s názvem "Reise, Reise" . Za singl "Mein Teil" je později žaluje německý kanibal Armin Meiwes ,který snědl penis svého přítele a Rammstein to inspirovalo k napsání skladby,leč on sám byl v již v lednu 2004 odsouzen na 8,5 let do vězení ale soud se znovu projednával a nakonec dostal doživotí. 6. září 2004 vychází singl "Amerika" ve,kterém si kapela hraje na astronauty na měsíci,klip je veden jako ironie na Ameriku.V listopadu 2004 vychází singl "Ohne Dich" s horolezeckým klipem a 1.listopadu 2004 začíná "Reise,reise Tour" v německém Mannheimu.3. prosince 2004 navštívili počtvrté Prahu ,tentokrát vystupovali v T-Mobile aréně.22.února 2005 se představili i v ostravské ČEZ aréně,zde měli hrát původně 28. února ,ale kvůli summitu ve slovenské Bratislavě ,kde byli Bush a Putin byl koncert přesunut. Poslední singl z desky "Reise,reise vychází 28.února 2005 a byla vybrána skladba "Keine Lust".Ve videoklipu ,který zvítězil na Echo 2005 se pak kapela až na Flakea vydává za těžce obézní jedince.Rammstein mezitím plánují vydat další album,které se mělo původně jmenovat "Reise,Reise vol.2 ,jelikož kapela měla část skladeb nahráno již při vydání "Reise,Reise.Nakonec ale dopadlo vše jinak a 28. října 2005 vychází páté album s názvem "Rosenrot" , které doprovází singl "Benzin",který se hrál již na "Reise,reise Tour" V limitované edici vyšlo album se čtvrthodinovým DVD s koncertními nahrávkami z předchozí tour. Na konci roku vychází singl "Rosenrot" s výborným klipem ,který neprošel cenzurou.V únoru 2006 vychází třetí singl "Mann gegen Mann",který obsahuje živé video skladby "Ich will" z připravovaného nového dvd,ve videoklipu je pak kapela až na Tilla obnažena a jisté partie mají ukryty pouze svými hudebními nástroji

V červnu 2006 měl v Německu premiéru film"Vinzent",ve kterém si zahrál menší roli zvěrolékaře zpěvák Lindemann.Film u nás neměl premiéru,dá se ale sehnat na dvd přes cizí netové shopy.
V červnu 2006 měl vyjít i poslední singl z desky Rosenrot singl "Stirb nicht vormir" ,který měl obsahovat 1 studiovou nahrávku, 2 remixy této skladby a živé video"Links 234". Nakonec ale z vydání čtvrtého singlu z desky Rosenrot sešlo a tak se počet ustanovil jen na třech.Proslíchalo se,že management ani kapela o čtvrtém singlu neuvažovali a že to byla jen kachna z ostatních serverů.Ve španělsky mluvících zemích vyšel ale promo singl ke skladbě "Te quiro puta" společně se skladbou "Rosenrot" v papírovém cardsleeve obalu.V roce 2006 si kapela naordinovala roční pauzu a tak se v tomto roce neuskutečnil jediný koncert.Jediný Richard Kruspe se činil a dal mezitím dohromady svůj sólový projekt "Emigrate",v něm kromě kytary zastává i zpěv a to v angličtině.Na internetu se objevila pravděpodobná sestava projektu Emigrate ale nebyla pravdivá: z kapely Clawfinger Bard Torstensen ( kytara ) a Jocke Skog ( klávesy ) ,na bicí hrát Andy Selway z KMFDM a na basu z kapely Placebo Stefan Olsdal .Richardovo sólové CD mělo vyjít v první čtvrtině roku 2007.V září 2006 byla na internet vypuštěna dvou a půl minutová ukázka projektu Emigrate, skladba s názvem "Wake up".Styl projektu Emigrate se snaží mísit tvrdou hudbu s melodičností popmusic.".U posluchačů projekt nevzbudil přílišné emoce.V listopadu pak mohli fanoušci hlasovat pro jednu ze tří skladeb a vítězná skladba "Babe" pak byla uvolněna celá k poslechu.

17. listopadu v Německu a 20 listopadu 2006 v ostatních zemích světa však vyšlo tolik očekávané v pořadí třetí DVD, které se jmenuje "Völkerball". DVD vyšlo ve třech verzích - standartní, speciální a limitované edici. Limitovaná edice obsahuje celkem 2 dvd a 2 cdzasazené ve 190 stránkové knize, která obsahuje černobílé fotky z koncertů Reise, Reise tour. Na konci listopadu 2006 vychází další neoficiální kniha o kapele R+ s názvem "Spiel mit dem Feuer". V březnu 2007 byli Rammstein nominováni na Echo07 v kategorii "nejlepší hudební dvd" za "Völkerball", nakonec zvítězila kapela Pink Floyd. V dubnu 2007 kapela ukončila téměř rok a půl dlouhou pauzu a od té doby je kapela zavřena ve studiu a začíná s přípravou nové, šesté studiové desky. Intenzivní práce na desce, probíhaly hlavně v létě a během srpna měla kapela mít alespoň pětitrackové EP. Kvůli přípravám nové desky kapela neodehrála v roce 2007 stejně jako v roce 2006 žádný koncert. V květnu 2007 byla spuštěna oficiální stránka Emigrate www.emigrate.eu a zárověn uvolněna další celá skladba "My World", deska Emigrate s názvem "Emigrate" vyšla 31. srpna 2007 ve dvou edicích, standartní a limitované v digipacku s dvěma tracky navíc. V červnu se dostala na internet další skladba od Emigrate "New York city", která bude zároveň i prvním singlem projektu.

V pátek 13. července 2007 byla zveřejněna na serveru Blabbermouth.net informace, že Till Lindemann odejde po dokončení nové studiové desky od kapely a na jeho místo už byl prý "dosazen" zpěvák z kapely Slick Idiot, En Esch (vlastním jménem Nicklaus Schandelmaier ). Byl to díkybohu hodně špatný vtip, který byl nakonec vyvrácen i na oficiálních stránkách R+ Emanuelem Fialikem, podle něhož panuje při nahrávání skvělá nálada. Mezitím se Till Lindemann objevil jako host na novém albu kapely Apocalyptica, kde nazpíval skladbu "Helden" v němčině, což je původně skladba od Davida Bowieho s názvem "Heroes". Album "Worlds Colide" vyšlo 17. září. V říjnovém čísle časopisu "Metal Hammer" vyšel rozhovor s Richardem Kruspem, který poprvé zmínil informace o připravované desce. Nová deska "prý" bude tvrdší než RR a Rosenrot a bude spíše ve stylu Herzeleid, skladby budou tvrdší a rychlejší, nástroje opět podladěné nejspíše do ladění CGCFAD a nahrávání proběhně v zimě. První polovina roku 2008 nepřinesla vůbec žádnou novinku o kapele až na pár vyjímek. Paul Landers se v lednu objevil na rádiu Goethe a v únoru vyšel rozhovor s Richardem Kruspem v časopise Talking Metal. 22. dubna se bubeník Schneider a kytarista Kruspe objevili v jednom z berlínských kin, na premiéře filmu Iron Man. V pořadí šestá studiová deska, která nese název "Liebe ist für alle da" vychází nakonec 16. října 2010 a obsahuje tradičních 11 skladeb. Specialní edice však obsahuje druhý disk, na kterém se nachází dalších pět skladeb. 25. listopadu téhož roku vystoupili v pražské O2 aréně a 13. března 2010 také v ostravské ČEZ Aréně. Deska byla podporována třemi singly, z nichž první byl zvolen "Pussy, dále "Ich tu dir weh" a "Haifisch", který vyšel 28. května 2010.

Prozatím poslední singl "Mein Land" vyšel 11. listopadu 2011 a kapela současně vyjela na turné "Made in Germany".
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 ppp ppp | 29. října 2006 v 19:22 | Reagovat

supr

2 čekis čekis | 9. prosince 2006 v 11:05 | Reagovat

máš to tady super

3 Lučina Lučina | 13. února 2007 v 18:34 | Reagovat

FAKT SUPER!!!!!!je to vodvaz to všecko...:)

4 Till Till | 25. dubna 2007 v 20:29 | Reagovat

Máš tu chybku přímo u:Live aus Berlin jež pak vyšlo jako živé CÉRÉČKO...

Není to cédéčko???

5 Travis Travis | 26. dubna 2007 v 18:51 | Reagovat

Dík...Snad už tu překlepy nejsou !!!

6 matrix matrix | E-mail | Web | 23. října 2008 v 19:34 | Reagovat

rammstein-best.7x.cz/

7 Mílius Mílius | 18. května 2011 v 7:52 | Reagovat

[6]: sračka

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama